Zmiana sprzedawcy prądu – czy warto?

Zmiana sprzedawcy prądu – czy warto?

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę sprzedawcy prądu, choć niestety wciąż ciąży przekonanie o nieuczciwych praktykach sprzedawców, co wiąże się z obawą przed zmianą sprzedawcy energii elektrycznej, aby nie zostać oszukanym.


Zastanówmy się zatem czy te obawy są faktycznie słuszne i czy ryzyko jest tak bardzo duże, jak kreują media oraz niektóre duże przedsiębiorstwa obrotu energią, które tracą coraz więcej swoich Klientów?

Kto może zostać sprzedawcą prądu?

Wbrew pozorom, aby stać się przedsiębiorstwem obrotu energią, nie wystarczy samo zarejestrowanie firmy, jak w przypadku innych branż. Firmy obrotu energią muszą posiadać wykupioną koncesję, którą wydaje Urząd Regulacji Energetyki. Oprócz tego muszą posiadać wyspecjalizowaną wiedzę w zakresie działania rynku i zakupu prądu na Towarowej Giełdzie Energii.

Sprzedawcy energii są zobowiązani do zgłaszania taryf obowiązujących w ich przedsiębiorstwie przed URE i dopiero po ich analizie i akceptacji mogą nimi handlować. Dodatkowo każde przedsiębiorstwo obrotu energią zobowiązane jest do przestrzegania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym oraz dyrektywy UE o nieuczciwych praktykach handlowych.

W myśl przepisów (dokładną treść możesz pobrać z załączników umieszczonych pod artykułem), którym podlegają sprzedawcy prądu, NIE mogą oni:

  • zatajać ani podawać błędnych informacji o czasie trwania umowy, cenie, dodatkowych opłatach związanych ze zmianą sprzedawcy energii, np. opłata handlowa, opłata za fakturę papierową/elektroniczną, opłata za rezygnacje z umowy
  • podawać informacji niedokładnych, niesprecyzowanych, które mogłyby wprowadzić klienta w błąd

Dodatkowym zabezpieczeniem przed bezpieczną zmianą sprzedawcy prądu i wyborem uczciwego operatora obrotu energią jest zweryfikowanie czy widnieje on na aktualnej liście koncesjonowanych sprzedawców energii wydanej przez Urząd Regulacji Energetyki i dostępnej na stronie URE.

Pamiętaj, że zmiana sprzedawcy prądu z Proenergo zawsze jest bezpieczna.

Do pobrania: ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym Dyrektywa UE