Tani prąd dla firmy i domu vs podwyżki cen energii

Tani prąd dla firmy i domu vs podwyżki cen energii

Każdy z nas zmieniając ofertę obecnego sprzedawcy prądu, oczekuje, że propozycja będzie bardziej atrakcyjna niż poprzednia, czyli po prostu chcemy tańszego prądu.


Coraz częściej jesteśmy jednak zdziwieni, kiedy sytuacja jest wprost przeciwna i otrzymujemy ofertę o wyższej cenie za jednostkę energii niż aktualnie.

Skąd zatem biorą się podwyżki cen prądu?

1. Przestarzała technologia i zbyt droga modernizacja elektrowni węglowych

2. Podwyżka opłat przejściowych od stycznia 2017 w części opłat dystrybucyjnych: dla domów o zużyciu rocznym:

  • do 500 kWh dodatkowo 0,25 zł / mc
  • 500- 1200 kWh dodatkowo 1,15 zł / mc
  • powyżej 500 kWh więcej o 4,13 zł / mc
  • natomiast dla firm podłączonych do sieci niskiego napięcia to więcej o 0,80 zł netto / mc za 1 kW, a do sieci średniego napięcia o 1,70 zł netto / mc za 1 kW

3. Opłaty za magazynowanie energii w celu rezerw na czas blackoutów, mającego związek m. in. z niezależnymi od nas czynnikami atmosferycznymi, tj. susze z powodu długotrwałych upałów

Na wiele z tych czynników nie mamy wpływu, opłaty w części dystrybucyjnej wiążą się z kosztami błędnych decyzji politycznych i obecnego stanu gospodarki energii elektrycznej. Opłaty za sprzedaż energii mogą jednak być bardziej optymistycznym wyjściem dla utrzymania taniej energii.

W jaki sposób zatem ustrzec się przed nieuniknionym i mieć tani prąd?

Po pierwsze zacznij od podpisania długoterminowej i korzystnej umowy na sprzedaż energii. Możesz dzięki temu zyskać stałą cenę energii przez możliwie najdłuższy czas niezależnie od sytuacji na rynku czy pogody.

Po drugie warto używać prądu w rozsądny sposób. O tym, jak to zrobić, możesz przeczytać w artykule: „Jak zmniejszyć opłaty za energię elektryczną?”

Najważniejsze to być ostrożnym i analizować sytuację na rynku. Pamiętaj, że nie ma złotego środka na tani prąd. Nie ma też jasnowidzów, którzy przewidzą ze 100% pewnością, jak będą się klarować ceny energii za kilka lat czy nawet za rok, dlatego pamiętaj, aby ufać przede wszystkim sobie i słuchać wskazówek jedynie od sprawdzonych firm, a taką jest właśnie Proenergo.