Jaką taryfę energetyczną wybrać dla firmy?

Jaką taryfę energetyczną wybrać dla firmy?

Odpowiednio dobrana taryfa ma wpływ na zwiększenie oszczędności związanych ze zużyciem energii w Twojej firmie. Dlatego warto przyjrzeć się dokładnie oznaczeniom konkretnych taryf.


Taryfa dedykowana mniejszym firmom i średnim przedsiębiorstwom oznaczona jest literą C. Od 2008 roku nie ma konieczności zatwierdzania jej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Istnieje możliwość wyboru kilku wariantów, a jej odbiorcy zasilani są z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia. Można ich podzielić na dwie grupy:

  1. Przedsiębiorstwa i firmy o mocy umownej mniejszej niż 40 kW
  2. Przedsiębiorstwa i firmy o mocy umownej powyżej 40 kW
Odbiorcy nieprzekraczający mocy umownej 40 kW mogą skorzystać z kilku wariantów taryfy C:

Taryfa C11 (jednostrefowa), w której cena za 1 kWh jest taka sama przez całą dobę. To najlepsza taryfa dla firm, które pracują w godzinach między 8 a 18 i zużywają przez cały ten czas stałą ilość energii elektrycznej.

Taryfa C12 (dwustrefowa), gdzie cena zależy nie tylko od godziny, ale też od dnia, w którym energia jest pobierana. Aby taryfa dwustrefowa była opłacalna to w godzinach, w których obowiązują niższe stawki, należy wykorzystać przynajmniej 40% całego zużycia energii elektrycznej. Wyróżniamy kilka rodzajów tej taryfy:

  • C12a, w której w czasie doby obowiązują dwie stawki: w godzinach szczytu opłata wyższa (od 1 kwietnia do 30 września w godzinach: 8-11 oraz 20-21; od 1 października do 31 marca w godzinach: 8-11 oraz 17-21) oraz w godzinach pozaszczytowych opłata znacznie niższa (od 1 kwietnia do 30 września w godzinach: 11-20 oraz 21-8; od 1 października do 31 marca w godzinach: 11-17 oraz 21-8)
  • C12b, gdzie wyższe stawki obowiązują w ciągu dnia, natomiast stawka pozaszczytowa obowiązuje w nocy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla zakładów, które pracują w nocy (np. piekarnie)
  • C12wspotkać można także taki wariant taryfy C12, gdzie niższe stawki oprócz godzin pozaszczytowych obowiązują także w ciągu weekendu

Taryfa C13 (trójstrefowa), w której stawki są uzależnione od tego, w jakich godzinach w ciągu doby zużywamy energię. Dzieli się na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny.

Zawierając umowę dystrybucyjną w taryfie C, decydujemy się na określoną moc umowną. Należy uważać, aby nie przekroczyć ustalonego limitu, ponieważ może to skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę kary. Moc umowna nie może być większa niż moc przyłączeniowa.

Przedsiębiorstwa i firmy o mocy umownej powyżej 40 kW mają do wyboru taryfy:

Taryfa C21 (jednostrefowa), w której to stawka za cenę prądu w ciągu doby nie zmienia się.

Taryfa C22 (dwustrefowa), gdzie wysokość ceny za prąd zależy od godzin w ciągu doby, a także od dnia. Dostępne warianty to:

  • C22a, w której wysokość stawki za prąd zależy od godzin w ciągu doby oraz miesiąca. W czasie godzin pozaszczytowych zapłacimy mniej, a podczas szczytowych więcej. Godziny ustalane są przez dystrybutorów i bardzo często są do siebie podobne. Poniżej przedstawiamy orientacyjny rozkład godzin szczytowych i pozaszczytowych:

Styczeń/luty/listopad/grudzień: strefa szczytowa 8-11 oraz 16-21 i strefa pozaszczytowa 11-16 oraz 21-8

Marzec/październik: strefa szczytowa 8-11 oraz 18-21 i strefa pozaszczytowa 11-18 oraz 21-8

Kwiecień/wrzesień: strefa szczytowa 8-11 oraz 19-21 i strefa pozaszczytowa 11-19 oraz 21-8

Maj/czerwiec/lipiec/sierpień: strefa szczytowa 8-11 oraz 20-21 i strefa pozaszczytowa 11-20 oraz 21-8

  • C22b, w której cena prądu zależy od zużycia w ciągu dnia (6-21), gdzie opłata jest wyższa i mniejsza w nocy (21-6). W tej taryfie stawka nie jest uzależniona od miesiąca. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które działają w systemie zmianowym i większość energii zużywają w nocy.

Taryfa C23 (trójstrefowa), podobnie jak w przypadku taryfy C13  stawki uzależnione są od tego w jakich godzinach w ciągu doby zużywamy energię. Doba podzielona jest na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy i pozostałe godziny

Przed zmianą taryfy należy przeanalizować dobowe zużycie prądu w naszej firmie. Dla przedsiębiorstw, które zużywają więcej prądu w godzinach szczytu, zaleca się korzystać z taryf jednostrefowych, a dla zużywających więcej energii elektrycznej poza szczytem najbardziej odpowiednie będą taryfy dwu i trójstrefowe. W praktyce wygląda to jednak tak, że najczęściej spotykaną taryfą jest jednostrefowa C11, w której cena w ciągu doby jest cały czas taka sama.

Taryfy B i A
  • Taryfy B skierowane są do dużych firm i instytucji zasilanych z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia (hotele, szpitale, centra handlowe, stacje paliw)
  • Taryfy A dla największych firm i zakładów produkcyjnych zasilanych z sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia (huty, stocznie, kopalnie i duże fabryki)

Podobnie jak w przypadku taryfy C, odbiorcy mają do wyboru kilka wariantów w zależności od godziny oraz dnia, kiedy jest pobierana energia. W taryfie B odbiorcy tak samo jak w C podzieleni są na 2 grupy, w zależności od wielkości mocy umownej. Wielkie przedsiębiorstwa (taryfa A) posiadają najczęściej własne przyłącza, czyli stacje transformatorowe.

Dokonując wyboru odpowiedniej taryfy, należy przeanalizować dokładnie, w jakie dni i w jakich godzinach zużycie prądu jest największe. Nie jest to jednak, jakby się wydawało takie proste. Dużo zależy od charakterystyki oraz systemu pracy danej firmy. Od tego, czy działa 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, czy może 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Dzięki zmianie sprzedawcy oraz po dobraniu dobrze dopasowanej taryfy możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet o 40%. Do tego przez cały okres trwania umowy mamy gwarancję stałej ceny. W celu doboru taryfy, która będzie najlepsza dla Twojej firmy, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.