Trzy firmy zajmujące się sprzedażą prądu zwrócą klientom pieniądze

Trzy firmy zajmujące się sprzedażą prądu zwrócą klientom pieniądze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał decyzję w sprawie trzech firm: Energetyczne Centrum, Novum i Energa-Obrót. Firmy te mają zwrócić pieniądze klientom oraz umorzyć lub zwrócić opłaty za rozwiązanie umowy. Będą też rekompensaty pieniężne.


Przedstawiciele handlowi firm: Energetyczne Centrum, Novum i Energa-Obrót podając się za osoby reprezentujące dotychczasowego sprzedawcę prądu, proponowali aneks do umowy i mniejsze koszty za energię elektryczną. W rezultacie klienci podpisywali umowy z nowym sprzedawcą prądu i płacili więcej. Jako argument podawali, iż konieczne jest podpisanie aneksu ze względu na zmiany przepisów prawa oraz likwidację obecnego sprzedawcy. Straszono klientów, że w przypadku braku podpisu zostanie odłączony im prąd.

“Ponadto spółki Novum i Energetycznego Centrum nie informowały, że konsumenci będą musieli opłacać dwie faktury. Pierwszą za dystrybucję energii od poprzedniego operatora, a drugą za sprzedaż – od nowego przedsiębiorcy. Z kolei klienci Energa-Obrót musieli ponosić koszty dodatkowej opłaty handlowej.” – podaje w swoim komunikacie prasowym UOKiK.

“Urząd zakwestionował również, że przedsiębiorcy nie zostawiali konsumentom podpisanych dokumentów (Energetyczne Centrum, Energa-Obrót), nie informowali o prawie odstąpienia od umowy (Energetyczne Centrum, Novum) i nie przekazywali wzoru formularza o odstąpieniu od umowy (Energetyczne Centrum). Zgodnie z prawem, konsument ma 14 dni na rezygnację z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy (np. podczas wizyty akwizytora w domu). Działania spółek utrudniały odstąpienie od kontraktu” – możemy przeczytać dalej w komunikacie prasowym UOKiK.

Komunikat prasowy UOKiK >>> pobierz tutaj

Wypowiedź Marka Niechciała – prezesa UOKiK:

 

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą prądu?

  1. Sprawdź dokładnie firmę, z którą podpisujesz umowę
  2. Znajdź czas na dokładne zapoznanie się z warunkami umowy, którą masz zamiar podpisać
  3. Zwróć uwagę na cenę, jaką będziesz płacić za 1 kWh oraz opłatę handlową

Aby dowiedzieć się, czy firma posiada koncesję na sprzedaż energii >>> kliknij tutaj

Zachęcamy również do przeczytania artykułu, w którym opisane są rodzaje umów sprzedaży energii elektrycznej >>> kliknij, aby przeczytać