Czym jest taryfa energetyczna?

Czym jest taryfa energetyczna?

Kiedy otrzymujemy fakturę za prąd, mało kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że na jej wysokość składają się opłaty za dwie odrębne usługi.


Od czasu obowiązywania zasady TPA (Third-party Access, czyli dostęp stron trzecich) na rynku energetycznym, klienci, którzy nie wybrali jeszcze nowego dostawcy prądu, otrzymali tzw. sprzedawcę z urzędu, którym stała się spółka wyodrębniona z grupy kapitałowej naszego obecnego dystrybutora. Jej ceny za energię elektryczną ustala Urząd Regulacji Energetyki.

Jak wybrać dostawcę prądu?

W Polsce działa pięciu dużych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) – dostawców prądu, będących monopolistami na swoim obszarze działania. Należą do nich:

  • na zachodzie >> Enea SA

  • na północy >> Grupa Energa SA

  • w centrum i na wschodzie >> PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

  • w Warszawie >> RWE (Grupa Innogy)

  • na południu >> TAURON Polska Energia S.A.

Tak więc nasza faktura za prąd zawiera opłatę za zużytą energię i opłatę handlową, czyli część należącą do sprzedawcy energii elektrycznej oraz w drugiej części obejmuje opłaty dystrybucyjne, które płacimy Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

Sprzedawcę prądu możesz zmienić w każdej chwili bez najmniejszych problemów, jednak zmiana OSD (dostawcy prądu) nie jest już możliwa.

Jeśli wysokość opłat dystrybucyjnych na Twojej fakturze przekracza więcej niż 45% ceny za energię, oznacza to, że przepłacasz za dystrybucję. Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu źle dobranej taryfy energetycznej, mocy umownej lub występuje u Ciebie problem z energią bierną.

Zastanów się zatem, czy zamiast rozważać wybór nowego dostawcy prądu, którego i tak nie da się zmienić (chyba że jesteś szczęściarzem i znajdujesz się na granicy obszaru pracy dwóch odrębnych operatorów sieci przesyłowej), nie lepiej zacząć od zmiany taryfy energetycznej, którą aktualnie posiadasz?

Odpowiednio dobrana taryfa pozwala nam na posiadanie najniższej możliwej ceny za energię w godzinach naszego największego zapotrzebowania na nią. Jeśli jednak mamy źle dobraną taryfę, wówczas nasze opłaty mogą być znacznie wyższe.

Czym jest taryfa energetyczna?

To oznaczona za pomocą umownych symboli nazwa, określająca w skrócie: wybór potrzebnego natężenia, zakresu mocy umownej oraz określająca czas, według którego naliczane są opłaty za zużycie energii po określonych stawkach. Godziny obowiązywania danych stref czasowych oraz ceny dystrybucyjne są ustalane przez dystrybutorów na każdy kolejny rok i muszą być zatwierdzone przez URE.

Jak odczytywać symbole taryf energetycznych, przedstawia poniższa ilustracja:

 

Nazewnictwo taryf może się różnić pomiędzy Dystrybutorami, podobnie jak nazwy taryf dostępne u różnych operatorów sieci telekomunikacyjnej. Zazwyczaj różnica polega na zmianie ostatniej cyfry w przypadku taryf dwustrefowych. Dokładne oznaczenia nazw wraz z ich wyjaśnieniem można znaleźć w opisie taryfy dostępnego na stronie każdego dystrybutora.

Wybierając taryfę, jeśli znamy potrzebne napięcie i moc zamówioną, wystarczy, że dopasujemy optymalną strefę czasową, która będzie najbardziej opłacalna w odniesieniu do naszych indywidualnych potrzeb. Jest to bardzo istotne, ponieważ w głównej mierze to od niej zależy wysokość opłat za nasze zużycie energii.

Oznaczenia taryf dla poszczególnych odbiorców:

G – gospodarstwa domowe

C – mniejsze firmy i przedsiębiorstwa

B – duże firmy i instytucje

A – zakłady produkcyjne

Dystrybutorzy ustalają swoje taryfy wraz z określeniem cen energii w różnych strefach i godzinach. Poniżej w linkach wykaz taryf u poszczególnych dystrybutorów:

Teraz już wiesz, że nie wybór dostawcy prądu jest konieczny, a jedynie odpowiednio dobrana taryfa i inne parametry dystrybucyjne.

Jeśli chcesz, abyśmy pomogli Ci wybrać sprzedawcę prądu i dokonać weryfikacji aktualnych parametrów dystrybucyjnych, zmniejszając przy tym wysokość twoich faktur, skontaktuj się z nami.